Kategoriler
Gündem

Corona sonrası…

ABD yeniden açılabilir ama koronavirüs ile mücadele sona ermeyecek.

Ulusun kendisini böyle hazırlaması gerekiyor.

Birkaç ay ne kadar fark yaratıyor.

Ocak ayında ABD, yeni koronavirüs Çin’den yanarken Amerikan kıyılarına ulaşırken izledi. Şubat ayında, tanısal testlerin gerçekleştirilmesinde beklenmedik bir başarısızlık ve bilimsel uzmanlıktan mahrum kalmış bir yönetimin engellemesiyle, ülke pandemi sınırlarında yayılırken büyük ölçüde boşta oturdu. Mart ayında, virüs tehlikeli bir şekilde gerilmiş ince bir sağlık bakım sistemine birkaç eşzamanlı saldırı başlattığında, Amerika nihayet harekete geçti, iletim zincirlerini kesmek için ofisleri, okulları ve kamusal alanları çılgınca kapattı. Şimdi, Nisan ayında, Amerikan hastanelerinde viral ateşler arttıkça ve Amerikan evlerinde ateş büyüdükçe, ABD kendisini pandeminin yeni merkezi olarak sağlamlaştırdı – ülke diğerlerinden daha hazırlıklı olmalı, ancak şimdi dünyanın en kötü COVID-19 salgını burada.

Ne getirebilir? Yoksa Haziran mı? Görünüşte bu bitmez tükenmez baharın tehlikeli bir yaz mevsimine giriyor ne olur? İşler ne zaman normale dönecek ?

Seçenekleri sınırlıdır . Erken eylemsizlik ABD’yi çok fazla yeni vaka ve sadece bir başvuru ile terk etti: Kuşatılmış hastanelerin hastalara keskin bir giriş için gerekli çelik yapıları için yeterli zaman satın almak için bir sosyal medya. Bu fiziksel güç on strateji işe yarıyor, ama öyle Ekonomik Bir maliyetle süresiz Olarak sürdürülemez ki. Kısıtlamalar gevşediğinde, 30 Nisan’da yapacakları gibi, koronavirüs halinde Singapur, Çin ve kısa bir süre kısıtlayan diğer Asya ülkelerinde olacak gibi geri dönecektir.

Geçen ay yazımda gibi , tek geçerli son oyun, bir aşı üretilinceye kadar bastırılabilir koronavirüs ile köstebek patlatmaktır. Şansla, 18 ila 24 ay sürecek. Bu süre zarfında, yeni salgınlar ortaya çıkacaktır. Bu dönem hakkında çok şey belirsiz, ancak görüştüğüm düzinelerce uzman, hayatın tam olarak geri dönemeyeceğini kabul ediyor. Minnesota Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık epidemiyoloğu olan Michael Osterholm, “İnsanların bunun önümüzdeki birkaç hafta ile ilgili olduğunu anlamak düşünüyorum düşünüyorum. “Bu önümüzdeki iki yıl hakkında.” 

Pandemi bir kasırga veya orman yangını değildir. O değil Pearl Harbor veya 9/11 karşılaştırılabilir . Bu tür felaketler zaman ve mekan ile sınırlıdır. SARS-CoV-2 virüsü yıl boyunca ve tüm dünyada devam edecek. Edinburgh Üniversitesi’nde halk sağlığı uzmanı Devi Sridhar “Herkes bunun ne zaman sona ereceğini bilmek istiyor” dedi. “Bu doğru soru değil. Doğru soru şudur: Nasıl devam edeceğiz? ” 

I. Yeniden açılma

Kilitleme, yalnızca bir virüs diğer yollarla kontrol edilemeyecek kadar hızlı yayıldığı zaman kullanılacak son çözümün bir ölçüsüdür. Bu önlemi düzensiz de olsa uygulayan ABD şimdi biraz zaman aldı. Bu zamanı test ve tıbbi malzeme eksikliğini gidermek ve COVID-19’u kontrol etmenin ekonomik olarak daha az yıkıcı yollarını bulmak için kullanabilir. Yeterince desteklendiğinde, devletler kapsamlı kısıtlamalarını kaldırmaya başlayabilir ve gerçekten enfekte olmuş insanları bulmaya ve onlara yardım etmeye odaklanabilir. Ancak bu değişikliği yapmanın koşulları açık değil. Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nden Caitlin Rivers, “Modern zamanlarda daha önce böyle bir salgınla daha önce hiç karşılaşmadık, bu yüzden esnek olmamız gerekecek” dedi. “Gerçek bir oyun kitabı yok.”

Beyaz Saray, Washington Üniversitesi’nden ilk enkarnasyonunda, bir veya iki gün içinde bile ölüm oranlarını doğru bir şekilde tahmin edemediği için eleştirilen bir matematiksel modele dayanıyor gibi görünüyor. (Geleneksel modeller bir hastalığın sanal topluluklara nasıl yayıldığını simüle ederken, bu sadece ABD’deki ölüm sayılarına ve diğer ülkelerdeki ölüm oranlarına dayalı tahminler yaptı.) “Hava tahminleri yaparken veya kasırgalar için plan yaparken, bir şeye dayanarak, ”dedi Florida Üniversitesi’nden bir istatistikçi olan Natalie Dean. Alternatif modeller inşa ediliyor, ancak bu arada, pandeminin mevcut aşamasının ne kadar süreceğini doğru bir şekilde tahmin etmek zor.

Kesin olmayan bir şekilde, Obama yönetiminin bir onkoloğu ve eski danışmanı Ezekiel Emanuel liderliğindeki bir grup sağlık uzmanı, evde kalma talimatlarının en az 20 Mayıs’a kadar devam etmesi gerektiğini savunuyor. eski FDA komiseri, devletlerin kısıtlamalarını ancak art arda 14 gün boyunca yeni dava sayısı düştükten sonra gevşetmeleri gerektiğini öne sürüyor. Şu anda ABD hala her gün yaklaşık 30.000 yeni onaylanmış vakanın ortalamasını almaktadır. Gottlieb’in yol haritasında ortak yazar olan Rivers “Benim fikrim köşeyi dönemediğimiz” dedi.

Her iki grup da, sosyal uzaklaşma hakkındaki yönergeleri gevşetmeden önce ABD’nin acilen virüsü test etme ve yeterli kaynakları olan hastaneleri yerleştirme yeteneğini genişletmesi gerektiğini kabul ediyor. Bu öneriler mantıklı, ancak ABD’nin erken eylemsizliği nedeniyle kaybettiği zemini geri kazanabileceği beklentisine bağlılar. Yapamayabilir.

Seçenekler, ABD özel şirket ve akademik kuruluşların kesinlikle kesinlikle eskisinden daha fazla insanı test ediyor . Atlantik’in öncülüğündeki gönüllü işbirliği COVID İzleme Projesi’ne göre, geçtiğimiz hafta boyunca her gün yaklaşık 145.000 kişi test edildi . Abbott Laboratories’in 15 dakikadan daha kısa sürede sonuç verebilen yeni, hızlı testi sayesinde bu rakamlar daha da artmaktadır. Ancak test ettikleri arttıkça salgın da arttı. Meslektaşlarım Robinson Meyer ve Alexis Madrigal’in bildirdiği gibi, özel laboratuvarlar yerine getirebileceklerinden daha fazla sipariş aldı ve büyük birikmiş işler yaşıyorlar . Test talebi, gerçek enfeksiyonların artması ve Donald Trump’ın testin artık bir sorun giderme halka doğru bir şekilde güvence altına almasıyla arttı. Kelly Wroblewski, “Net kazanç henüz orada değildi” dedi.          

Bu sorunlar bir araya getiren test fırsatları, halihazırda düşük olan ve pandemi yayıldıkça daha da azalmakta olan aynı kimyasal bileşenlere güveniyor. “Bu materyalleri almaya çalışmak dolar ve gönderilenlerle ilgili değil; bu fizikle ilgili, ”dedi Osterholm. “Sadece sadece satın alamazsınız. Onları yapmak zaman alıyor. ”Açık olmak gerek, virüsün nerede olduğuna bakın ve yeterince hazırlanmak için testin çok önemli olduğu düşünüyor . İdeal bir gerçeklikte, testler kapsamlı bir şekilde içerir. Ancak bu gerçekte, Osterholm, küreselizin küresel talebi karşılayabilmesinin birkaç ay sürebileceğini belirtti. Wroblewski, yaz boyunca ABD’nin “hastalanan herkes bir teste tabi tutulacağı ve onun vakayı laboratuvar teşhisi ile sayabileceğimiz” hayalini terk etmek gerekiyor.

Önemli tıbbi ilaç da tükeniyor. Bir Minnesota Üniversitesi analizine göre, kritik bakımın temel parçaları olan 156 ilacın yaklaşık yüzde 40’ı sınırlı hale geliyor. Bunların başında Çin’i, İtalya’yı (sert isabet alan bölgesi) veya Hindistan’ı (birkaç ihracatı durduran) içeren tedarik zincirlerine sahiptir. Bu zincirler, şimdi kuru çalışır durumda. Nada Sanders, “Orta dönem özellikle tehlikeli olacak” dedi. “Küresel talep o kadar yüksek ve arz o kadar geride ki yeterince rampa öngörmek çok zor.”  

Astım inhalerinde kullanılan ilaç olan albuterol azdır. COVID-19 hastalarını kontrol sekonder bakteriyel enfeksiyonları kontrol eden antibiyotikler tükenmektedir. Hastaları ventilatörde tutmak için gerekli olan temel ağrı kesiciler ve yatıştırıcılar tükenmektedir. Trump’ın ıyı bır kanıt eksikliğine Rağmen tekrar tekrar COVID-19 tedavisi Olarak Lanse Ettiği ilaç Olan hidroksiklorokin, lupus artriti ettik Olan buna Bağlı Olan ettik KİŞİLERİN aleyhine. Esther Sağlık ve Bilim Üniversitesi acil doktoru Esther Choo, “Hastalara verdiğimiz her şeyi gibi, eksik tedarik ediyoruz” dedi. “Şimdi yedek ilaçları bulmak için uğraşıyoruz ve bunlardan da tükeneceğiz.”   

Bu arada hastaneler hala mücadele ediyor . Orada yeterli maskeleri olmayan bu vantilatörler çalışmasına nefes alamaz hastalar, veya solunum teknisyeni ve hemşire oksijen vermek etmek ve yeterli koruma personeline önlük, vantilatörler. Bunalmış ve korunmasız, doktorlar ve hemşireler hastalanıyor. Michigan’da, bir hastanede 700’den fazla çalışan koronavirüs için pozitif test etti; diğerinde ISE 1500 kışı tutarlı semptomlarla işsiz . Hastaneler şimdi emekli hekimleri geri getiriyor, tıp öğrencisi erken mezun olur ve ortopedi uzmanlarını ve dermatologları koronavirüs dalgalanmasına yardımcı olmak için acil servislere yeniden görevlendiriyor.          

Yaz aylarinda vakalar azalsa safra, bitkin sağlık çalışanları, pandemi nedeniyle ertelenen, kalp için yardım almayi geciktiren insanları tedavi eden ameliyatları yakalamak zorunda kalacaklar.

Sorunlar , kanserler ve diğer acil durumlar

Choo, “Hastalar gerçekten görülmesi gereken sağlık endişelerini ortadan kaldırıyor ve hastalanıyorlar” dedi. Eğer salgın sonbaharda geri tepirse, sağlık amaçlı yaz mevsimine girmeden selamlamak gerekir. Hastane afet seçenekleri “hepsi oldukça hızlı bir şekilde biten tek bir ayrık olaylarda yapılandırılmıştır” dedi Choo. “Hastalıklarımızın kekemeliğini beklemiyoruz.”  

Bu sorun – devam eden test çöküşü, kurutma tedarik zincirileri, hastaneler üzerinde durmak bilmeyen baskılar – ülkeyi yeniden kullanma konusundaki sabırsızlığı azaltmaktadır. Her şeyin kontrol altında olduğu ve düzenli yaşamın güvenli bir şekilde devam edebileceği açık bir an olmayacak. Safra, pandeminin zorlukları devam edecek ve otomatik olarak kendiliğinden düzelmeyecektir. ABD, koronavirüs kapısını çalıyorsun ne tahmin tahmin edemedi. Bu hatayı tekrar yapmayı göze alamaz. Bahar bitmeden, yaz ve sonbahar için bir plana ihtiyaç vardır.

II. Yeni bir kalibrasyon

ABD’yi yavaş ve metodik olarak yeniden açmak için iyi bir neden var. Salgın ilk vurduğunu, ofisleri kapatın, okulları kapatın, kitle toplantılarını yasaklamak, evde kalmak emirlerini uygulamak gibi çok çeşitli sosyal mesafeli faaliyetleri ani bir paniğe kapıldı. Hızlı dağıtım gerekliydi, ancak hangi önlemlerin gerçekten önemli olduğunu bilmeyi zorlaştırdı. Ön planda birkaç ay bunu öğrenme fırsatları sunmaktadır. Topluluklar kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetebilir ve virüsün kaynamaya devam edip etmediğini veya kaynamaya dönüp dönmediğini gözden geçirin. Virüs geri döndü, siyasi liderler hangi kolların çevrelenmesinden daha bilinçli kararlar verebilecek. Jessica Metcalf, “Bunu anlamak için elimizden gelen her şeyi atmalıyız” dedi.

En önemli eksik bilgi parçası ve dramatik biçimde şekillendiren şey, insanların hangi oranına gerçekten bulaştığıdır. Şimdiye kadar, ABD’de 576.000’den fazla teyit edilmiş vaka var. Ancak, test eksikliği ve hafif veya değişken olmayan semptomların bulunduğu bilinmeyen oranı arasında, gerçek vaka sayısı kimsenin tahminidir.

Öğrenmenin kolay bir yolu var. Birisi enfekte olduğunda bağışıklık sistemi virüsü tanıyan (ve umutla nötralize eden) antikor adı verilen savunma molekülleri içindir. Bu antikorlar enfeksiyon temizlendikten sonra dayanır ve teorik olarak bir dereceye kadar kalıcı bağışıklık sağlamlaştır. Bilimsel, bu tür antikorları serolojik testler olarak bilinen yöntemlerle tespit ederek, geçtiğimiz aylarda kaçının enfekte olduğunu belirleyebilirler. (Serolojik testler, şu anda kimin enfekte olduğunu bulmak için koronavirüsün genetik materyalinin parçalarını farklılaştırıcı test testlerini farklıdır.) Bu tür “serosurvey’ler” devam ediyor ve ön neden olduğu çıkarken, henüz net bir resim çizmiyorlar. Şubat ayinda ülkenin salgınının sıcak noktası haline gelen bir Alman kasabasında insanların yaklasik yüzde 15’i enfekte oldu.

ABD’nin yüzde 20’sinin enfekte olduğu ortaya çıkarsa, bu, koronavirüsün bilim adamlarının neden olacağından daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül olduğu içindir gelir. Aynı zamanda, lütfen makul bir bölümde. ABD’nin bir aşı beklemesi gerekmeyebilir. Bu oran yavaş ve güvenli bir şekilde birçok bağışıklığı için gerekli düzeye yükseltilebilirse. İşte birlikte, nüfusun sadece yüzde 1 ila 5’i enfekte olmuşsa – sizin araştırmacının daha hoş olduğunuzu görecek aralık – bu “bu gerçekten yıkıcı bir virüstür ve gerçek nüfus bağışıklığı oluşturmadık” diye gelir. Harvard’da bir epidemiyolog ve immünolog. “O zaman nasıl ilerleyeceğimiz konusunda sıkıntılı durumdayız.”

İyimser senaryoda safra, normalliğe hızlı ve ekranda bir şekilde geri dönüş tavsiye edilmez. Kötümser senaryoda safra, jel olduğu salgınları kontrol etmek hala mümkün olmalı, ancak sadece muazzam bir halk sağlığı çabasıyla . Epidemiyologların, COVID-19 benzeri semptomları olan, karantinaya yakalanmış olduğu olan herkes üzerinde teşhis testleri yapması, hastaların geçen hafta içinde temas ettikleri. Bunlar halk sağlığında standart sütunlarıdır, ancak koronavirüsün semptomlara neden olmadan günlerce yayılma kabiliyeti nedeniyle karmaşıktır. Enfekte olan her insanın çeşitli potansiyel teması vardır ve bilmeden çoğunu enfekte olduğu olabilir. 

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nden Crystal Watson, “Yakın zamanda işsiz olan insanlar getirmek için bir fırsat olabilir – onların normal işlerini yapma bir savaş zamanı çabası” dedi.   

Yakın testte göründüğü gibi yeterli test yoksa, sağlık görevlileri dikkatlerini kavrama benzeri semptomlarda ani artışlara veya kalabalık hastane otoparkı ve restoran iptalleri gibi daha az ortodoks göstergelere odaklamaya odaklanabilirler. Daha tartışmalı olarak, gösterilen cep telefonu aktivitelerini bölgedeki diğerleriyle karşılaştırarak enfekte olmuş bir kişinin kontaklarını hızlı bir sekilde izleyebilirler. Güney Kore ve Singapur’un gösterdiği gibi, bu uygulamanın altında işe yarıyor. Kuşkusuz gizlilikle Ilgili endişeleri dile getiriyorlar, ancak meslektaşım derek Thompson’ın iddia ettiği gibi “Güncel kabusumuzla karşılaştırıldığında, gizliliğimizi Stratejik olarak feda etmek diğer özgürlükleri korumanın en iyi yolu olabilir.”       

ABD koronavirüsü izleme konusunda daha iyi hale geldiğinde, sosyal mesafeyi daha esnek ve hassas bir şekilde kullanır. Harvard’da bulaşıcı bir hastalık düzenleyici olan Stephen Kissler, COVID-19 sayılarının gece hava raporunda yer alabileceğini söyledi. “Şehirlerin bir kasırga çarpıntı birkaç gün önce tahliye emirleri çıkarması gibi, yoğun bakım ünitemizi bunaltmakla tehdit edecek eşik değere ulaşmadan birkaç gün önce mesafeli emirler mümkünler” dedi.

Yine de çok zeki olmaya çalışma riski var. Princeton’dan Dylan Morris, katlanan büyüyen salgın hastalıkların kontrol edilmesinin sadece daha zor değil, aynı zamanda daha riskli olduğunu belirtiyor. Birleşik Krallık’ın geçen ay öğrendiği gibi, eylemdeki küçük gecikmelerin büyük sonuçları olabilir. İngiliz hükümeti, COVID-19’un yayında dikkatle ilgili anlarda sosyal kısıtlamalar uygulayarak tam olarak kontrol edebileceğine inanıyordu. Onun kibir vakalarında önemli bir artışa neden oldu. ABD pandemiyi yavaşlattığına göre, sosyal mesafeleri hafifçe hafifletmek için daha güvenli kullanabileceğiniz savunuyor, Morris, küçük yanlış adımların felaket olabileceği her zamanki gibi işe geri dönmekten daha güvenli olacak savunuyor. “Kısıtlamalar nasıl kaldırdığımız konusunda şüpheliysek, asla kilitlenmeye geri dönmek zorunda kalmayabiliriz” dedi.   

Evde kalma emirleri ilk önce yükselebilir ve arkadaşlarınızla aileniz tekrar birleştirebilir. Küçük renklerde kısıtlamalarla yeniden açılabilir: Ofisler vardiyalarla çalışabilir ve hala tele-çalışmaya dayanabilirken, restoranda ve barlar tablolarında daha fazla alan yaratıyor. Araştırmacılar için virüsü gerçekten yayıp yaymadıklarını belirledikten sonra okullar yeniden başlayabilir.

Saf konuştuğum uzmanların hiçbiri kalabalık kamusal alanların geri dönüşü olmaya uygun olmadığını. Yapılacak Gottlieb’in yol haritası, sosyal toplantıların 50 veya daha az kişi ile sınırlandırmayı önermektedir. Bu özellikle büyük şehirlerde zorunlu düzenleme: Ortalama bir Manhattan caddesi veya metro aracı, toplu bir toplantının karşılığıdır. Başka düzenlem konserler, konferans kampları, yaz kampları, siyasi mitingler, büyük düğünler ve önemli spor etkinlikleri. Harvard’ın iç hastalıkları uzmanı ve halk sağlığı uzmanı Ashish Jha “Fenway Park’a gidecek ve 30.000 hayranla birlikte oturan insanların hayal ediyorum.Bu zor. Kesinlikle kötü bir fikir.” dedi. “Bu Amerika’da normal bir yaz gibi görünmeyecek.”

III. Takviye kuvvetler

COVID-19 tehdidini makul bir şekilde azaltıyor. Bunların en basiti yüz maskesi. Tıbbi maskeler hala yetersizdir ve sağlık çalışanlarına ayrılır. Ancak ev yapımı alternatifler , sağlıklı bir şekilde yapılandırmaya önizleme daha az koronavirüsün yayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve daha bilmeden hasta olduğu durdurabilir . Bu ayın başlarında yazdığım gibi, maskeler kalkanların yanı sıra sembollerdir . Doğu Asya ülkelerinde, yurttaşlık bilincini ve vicdanlılığı ifade ederler. Batı ülkelerinde kullanımları büyüdükçe, toplumun toplu olarak ciddi bir tehdide karşı hareket eden mesajını gönderebilirler.    

Yeni koronavirüs için etkili tedaviler, jel etkili salgınların sokmasını da engelleyebilir. Gibi meslektaşım Sarah Zhang raporları , “100’den fazla mevcut ve deneysel ilaçların COVID-19 karşı test ediyoruz.” Ancak bunların dışında antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlar için olabileceği şekilde kesin bir tedavi olması pek olası değildir. Bunun nedeni virüslerin bakterilerden daha basit olması ve sömürülmesi gereken daha az güvenlik açığı içindir. Virüsler aynı zamanda bakterilerin hücreleriimizi gerçekten yok etme olasılığı daha yüksektir; semptomlar ortaya çıkarında, virüsler açar tersine çevrilemeyen çok fazla doku hasarına neden olur. Ve sitokin fırtınalarını tetikleme sorunlarıları daha fazladır – bağışıklık sisteminden temizlemeye çalıştıkları enfeksiyonlardan daha fazla hasara neden olan kitlesel aşırı tepkiler. Ulusal Güvenlik Konseyi’nin pandemi hazırlık hazırlık bürosunda görev yapan ve 2018’de Luciana Borio, bir doktor olan Luciana Borio, “Bir terapinin sadece destekleyici tıbbi bakımın bel kemiğine göre artımlı faydalanabilecek muhtemeldir” dedi. Tamiflu, kavrama enfeksiyonlarını sadece bir veya iki gün kısaltır ve semptomlar ortaya çıkmadan veya kısa bir süre sonra alınabilir en iyi sonucu verir. Koronavirüs tehdidini tamamen kaldırmaz.

Daha gerçekçi olarak, tedaviler kritik hastalara daha iyi hayatta kalma şansı verebilir veya erken belirtileri vardır. Her ikisi de önemli bir kazanç içindir. Jha, “İnsanlar evde küstah hissediyorsa ve [bir anti-COVID-19 ilacı] hastaneye yatış riskini yüzde 20’den yüzde 10’a düşürebilirse, bu büyük bir evde koşmak gibi hissedecektir.

Antiviraller olmadan bile, birkaç COVID-19 hastası kendi kendine iyileşir. Koronavirüse karşı kalıcı bağlanma kazandıran antikorları tutarlarsa, çalışmak, sağlık çalışanlarını kullanırken veya yaşlılara ve diğer savunmasız gruplara bakmak serbest olabilirler. ABD de Dahil olmak Üzere birçok Ülke, seroloji testleriyle Bağışıklık bireylerini tanımlamayı ettik statülerini sarı humma aşılamasından Sonra Verilen sarı karta benzeyen “ Bağışıklık Pasaportu ” ile teyit etmeyi umuyor. Ancak böyle bir sistemden önemli sorunla karşı karşıyadır.   

Birincisi, antikorlar virüsleri nötralize etmede her zaman etkili değildir. Koronavirüsü bir araba olarak hayal edersiniz, bir antikor lastiklerini kesebilir veya sadece sileceklerini patlatabilir – ve basit seroloji testleri hangisini söyleyemez. İkincisi, antikorlar doğru tür olsa bile, hiç kimse bağışıklık kazandırmak için hangi konsantrasyona ihtiyacınızı bilmiyor. Northeastern Üniversitesi’nden Sam Scarpino, “100 yılı aşkın süredir okuduğumuz hastalıklar için safra, boğmaca gibi, yine de maruz kaldığınızı hangi antikor nedenleri korunacağınızı göstereceğimizi bilmiyoruz” dedi. bulaşıcı hastalık dinamiklerini inceler. Bunu öğrenmenin tek yolu uzun çalışmalar yapmaktır.

Üçüncüsü, yeni koronavirüs için serolojik testler bireyler için derinden yanıltıcı olabilir. Cellex tarafından üretilen testi düşünün. Şimdiye kadar FDA’nın acil kullanım yetkisi olan tek bir test . Test, yeni koronavirüse karşı antikorları olan 95.6 bu antikorları olmayan antikorlar için kullanılır. Bu rakamlar kulağa hoş geliyor, ancak Amerikalıların sadece bir azınlığına enfekte olsaydı, test gerçek olanlardan çok daha yanlış pozitif geri dönecekti. Bu şekilde ifade edin: ABD’nin yüzde 5’i enfekte olmuşsa kabaca ikide birdir ve sadece yüzde 1’i enfekte olmuşsa altıda birdir. Bilim adamları bir popülasyondaki bağışıklığı değerlendirmek için serolojik testler kullanırlarsa bu hataları düzeltebilirler, ancak kişi bazında çok daha zordur. 

Son olarak, diğerleri karantina altındayken çalışma yeteneği gibi özel statü veren herhangi bir sertifika, kullanıcıların kasten kullanabilmek veya sistemi taklitlerle oynamaları için teşvikler yaratacaktır. Bağımlı pasaportları, Alexandra Phelan, haksız yere “sosyal mesafeye uymayan ve erken hastalanan bireyleri destekleyecek” dedi. Sharon Abramowitz, “Bazı insanların vatandaş olma hakkına ve diğerlerinin vatandaş olma hakkına devam edebileceği bir orta nokta olacağı fikri etkili bir apartheid sistemidir” dedi. “Bu bir toplumda çok sorunlu olmalı.” Tarih endişe duyuyor: 19. yüzyılda sarı humma Amerikan Güneyine çarptığında , “ immüno ayrıcalık” yenilerini yaratırken mevcut ayrımcılık biçimlerini kötüleştirdi. 

Pasaportlar ve antikor testleri bir yana, COVID-19’dan iyileşen birinin tekrar enfekte olma olasılığından daha düşük maliyetli varsayım mantıklıdır (bir süre için hala belirsizdir). Harvard immünolog Mina, “Ama o virüsü başkasına getirmeyeceğini varsayamayız,” dedi. “Bu işverenin sadece antikor sahibi olmanın veya enfekte olmanın işe geri dönmenin iyi olacağı göründüğünden endişe ediyorum.” Yanlış bir güvenlik duygusu, özellikle insanlar bağışık olduklarına dair yanlış inançla ilgili sosyal mesafeli emirleri görmezden gelirse, virüsün geleceği dalgalanmalar arasında yayılan hızlandırılabilir.

Bu sorunlar aşılabilir olabilir. ABD hala bilimsel ve biyomedikal bir güç merkezidir. COVID-19’u kontrol etmenin en akıllı yollarını bulmak için devasa, eşgüdümlü, hükümet tarafından yönetilen bir inisiyatif gereklidir. Böyle bir program ayakta değil. Eski Trump ve Obama dönemi yetkilileri hakkında görüşler yayınladılar. Elizabeth Warren üçüncü tekrarında . Ancak Beyaz Saray’ın ya bir stratejisi yok ya da ifşa etmemeyi seçti.

Birleştirici bir vizyon olmadan, valiler ve belediye başkanları salgının kendileri ile başa çıkmak zorunda kaldılar . Tuhaf bir şekilde, devletler için ve federal hükümete karşı değerli malzemeler için teklif veriyorlar. Altı eyalet hala herhangi bir evde kalma kararı vermezken, Florida gibi geç kalanlar ülkenin geri kalanında tohumlanmış enfeksiyonlara sahip olabilir . Küresel Kalkınma Merkezi’nden Jeremy Konyndyk, “Bir pandemi ile mücadele için patchwork yaklaşımı çok endişesinden” dedi. “Bu, parçalarının toplamından daha az bir yanıt için bir reçete.” Bazı devletler kendi koordine gruplarını oluştururken, Konyndyk’in başkalarını kullanarak ilgili endişesi, en yetenekli devlet liderlerinin safra federal koordinasyon olmadan yapabileceklerinin sınırlarının olduğu. Minnesota Üniversitesi epidemiyoloğu Osterholm, “Neredeyse sürgünde ulusal koordinasyon gerekliliğini üstlenebilecek bir halk sağlığı hükümeti tasarlanacaktır” dedi.

Bu sorumluluk tipik olarak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine düşer, ancak garip bir şekilde sessizdir . Neredeyse bir aydır CDC liderleri basın toplantılarından yoksun ve destekçileri itibarının zedelendiğinden korkuyorlar. Yerel liderler, lütfen en iyi halk sağlığı kurumuna danışmadan yüzlerce halk sağlığı kararı veriyor – bu parkı kapatmalı mıyız ya da o plajı açmalı mıyız? Jha, normalde CDC’yi çalacak belediye başkanlarından ve valilerden gelen aramaları düzenli olarak söyledi. “İnsanlar uzmanlık için nereye başvuracaklarını bilmiyorlar” dedi. 

IV. Dayanıklılık

Vietnam Savaşı altında Amiral Yardımcısı James Stockdale, bir Hanoi hapishanesinde yedi yıl işkence gördü. Deneyimi hakkında sor, iyimser hapishane arkadaşlarının bir süre sonra serbest bırakılması için hayali bir oğul teslim tarihini geçtikten sonra sonuçta kırıldığını kaydetti. Bunun yerine Stockdale’in stratejisi , gerçekçiliğe – “ne olursa olsun, acımasız gerçeklerle yüzleşerek başlar için disiplin – hakim olabileceğini mutlak, sarsılmaz bir inanca duyulan ihtiyaç” dedi .

2018’de, ABD’nin bir sonraki salgına hazır olup olmadığı hakkında yazarken, panik ve ihmal döngüsüne sıkışmayı belirttim. Her yeni hastalığında için yükselir, ancak tehdit sona erdiğinde gönül rahatlığına yerleşir. COVID-19 ile ABD’nin ihmal safhasına girebileceğinden korkuyorum. Mevcut kapanma eğriyi düzleştirmeyi, sağlık bakım koruması korumayı ve ölümleri en aza indirmeyi başarırsa, bir aşırı tepki gibi hissedilir . Çelişkiler, azaltılmış bedeninizde kullanılan panonun gereksiz olduğunu ve halkın yanlış yönlendirildiğini iddia edecekler. Bazıları bunu zaten söylüyor .

Diğerleri sorumluluğu hakkında liderlerinden ve kurumlarından yönlendirecektir. Texas State Üniversitesi’nde antropolog olan Emily Brunson, “ABD’de, kötü koşullarınız varsa sizin hatanız nedeniyle neoliberal perspektiften gelen çok sayıda kurbanı suçluyor” dedi. Virüs, evden çalışma ayrıcalığına sahip olmayan, ancak yine de mesafelendirmediği için utanacak düşük gelirli işlerde çalışan orantısız bir şekilde öldürüyor . Virüs, sağlığı yüzyıllarca yapısal ırkçılıkla zaten yaşlı insanların daha özgür olması için orantısız bir sekilde öldürüyor .     

Bu olursa, panik ihmal döngüsü kaçınılmaz olarak devam ediyor. ABD, sağlık sistemindeki sistemik başarısızlıkların bu kadar çok vatandaşın nasıl savunmasız kaldığını yeniden inceleme ya da başka bir yeniden dirilişe yol açabilecek önlemleri uygulama şansını kaçıracak. Yine aynı lanet virüs tarafından dövülecek ve daha ciddi kilitlenecektir sürüklenecek. İnsanlar yorulacak. Uyum düşer. Millet, salgına karşı en etkili silahını kaybedecekti – vatandaşlarının herkes uğruna bireysel fedakarlık yapma istekliliği. Phelan, “geçmiş salgınlardan halk sağlığı tepkilerini suçlamak için, damgalanmayı sürdürdüğünü ve toplumu kırılır biliyoruz” dedi. “Karşılaştığımız maraton için dayanışmaya ihtiyacımız var.” 

Harvard hastalığı modelleyicisi Kissler, önümüzdeki aylarda “kamu ruhunda COVID’i normalleştirmek ve bunun günlük yaşamımızın bir parçası üzerinde güçlendirmek” lazım. “Konuştuğum pek çok insan bu düşüncede dehşete düştü. Hızlı ve kararlı bir ‘zafer’ için susadık. Ama Londra’daki insanlar bombalanan binaların arka planına karşı işyerinde, evrak çantalarında yürürken II. Dünya Savaşı’ndan görüntüler hatırlattı. Dünya kaosuyla ve kendi ölüm oranımızla daha fazla barış yapmayı öğrendiğimiz için tarihte benzer bir dönem için hazır olduğumuzu düşünüyorum. ”

Bu tür psikolojik dayanıklılık, normallik dönemlerinde marjinalleştirilen ve şu anda pandemiden en fazla risk altında olan büyük insan gruplarında zaten var. Gerekli, yaşlı insanlar en çok korunmaya ihtiyaç duyan savunmasız bir grup olarak seçilmiştir. Ancak Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde tıbbi antropolog olan Monica Schoch-Spana, “yaşlı insanlar çok şey yaşadı – sivil haklar hareketi, kadın hareketi, Soğuk Savaş” dedi. “Onlar, büyük trajediler ve ayaklanmalarla nasıl başa çıkacağınıza dair hikayeleri dolu kültür sahipleri.”

Engelliler Topluluğu, ayrıca, sağlıklarının tehlikede olduğu, etik değerlerinin söz konusu olduğu bir zamanda, engellenen insanların “Eski Normal” – mekânsal hapsi, öngörülemeyen gelecekleri, sosyal mesafe gibi yeni bir normalle mücadele ettigini belirtti. Virginia Tech’ten Ashley Shew, “Uzaktan nasıl toplum yapılacağını ve yataktan nasıl organize edeceğiniz biliyoruz,” dedi. “Bu büyük boşluğu hissetmek yerine sosyal hayatımız kökten değişmedi.” Engelliler bilim adamları “belirsizlik zamanı ” hakkında yazmışlardır – belirsizlikten kullanın zaman işleyişine karşı esnek bir tutum. “Takvime girdiğim her şeyi aklımda bir yıldız var,” dedi Shew.

“ Belki olacak, belki olmayacak, bir sonraki kanser taramam ya da vücudumda nelerden bağlı. Daha kısa artışlarla ölçtüğümde, onun zamanını farklı bir şekilde planlamanız bu dünyada yaşıyorum. ”

ABD’nin geri kalanı aynı huzursuzluk sürekliliğine sahip olan için, ne zaman normale dönelim? Bu görünüm, farklı Amerikalıların normal olarak deneyimledikleri şeydeki muazzam farklılıkları görmezden geliyor. Daha adil ve daha az savunmasız bir toplumun neye benzeyebileceğini yeniden öngörmek için nadir bir fırsat boşa harcar. Koronavirüs tehdidinin devam eden doğası üzerine parlar. Geri dönüş yok. Tek çıkış yolu – çalkantılı bir baharı geçtikten sonra, alışılmadık bir yaz boyunca ve ötesinde huzursuz bir yıl.

Bu görünüm, farklı Amerikalıların normal olarak deneyimledikleri şeydeki muazzam farklılıkları görmezden geliyor.

Geliştirici: News Feed & Yeni Haberler

Haberler, haber siteleri içinde kaybolmadan da bulunabilirler.
You can read what you like with less energy.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s