Kategoriler
Gündem

Fado – Soul of Portugese Music

Fado müziği, genellikle barlar, kafeler ve restoranlarla ilişkilendirilen bir Portekizli şarkı türüdür. Bu müzik türü resmen 1820’lerde Portekiz’de ortaya çıktı, ancak daha erken kökenleri olduğu düşünülüyor.

Fado ne kadar etkileyici ve derin bir melankolik olduğu ile bilinir. Fado müziğinde, müzisyen günlük yaşamın zor gerçekleri hakkında şarkı söyleyecek ve işkence için bir çözümün hala oluşabileceği konusunda hem istifa hem de umudunu dengeleyecek.

Portekizce, “özlem” anlamına gelen ve kayıp hissi anlamına gelen “saudade” kelimesi kullanılarak tanımlanabilir. Bu kayıp genellikle kalıcıdır ve uzun vadeli sonuçları vardır. Fado müziğinde genellikle bir veya iki 12 telli gitar, bir veya iki viyola ve bazen de küçük bir 8 telli bas vardır.

Fado Müzik Çeşitleri

Lizbon

Lizbon fado, iki stilden daha iyi bilinir. Bu üslubun, marjinallik ve transgresyona dayanan sosyal bağlamlarda kökleri vardır. Genellikle denizcilerin ve fahişelerin bulunduğu yerlerde bulundu. 1900’lerin başında, bugün de devam edecek popüler bir takip bulundu. 1926’da sansürün kentsel eğlencede büyük değişikliklere neden olduğu ve herhangi bir gösteri ve mekana büyük gereksinimler getirdiği bazı zor zamanlarla karşılaştı. Radyonun popülaritesi sayesinde, fado Portekiz’deki evlerde yerini buldu. 1990’larda çok geçmeden Dünya Müzik devrelerinde yerini buldu.

Coimbra

Coimbra fado, Coimbra Üniversitesi’nin akademik gelenekleriyle bağlantılıdır. Şarkıcılar ve diğer müzisyenler, koyu elbiseler, pelerinler ve tozluklardan oluşan gelenek akademik gardırop giyecekler. Geceleri sokaklarda veya şehir meydanında şarkı söyleyecekler. Lizbon genellikle işçi sınıfı alanlarına hitap ederken, Coimbra daha ayrıcalıklı sınıflara hitap ediyor.

Lizbon ve Coimbra arasında müziğin hoşuna giden bir grup insan dışında birkaç fark daha var. Lizbon tarzı cinsiyete bakılmaksızın herkes tarafından söylenebilirken, Coimbra tarzı sadece erkekler tarafından söylenir. Coimbra tarzı genellikle insanların yaşadığı günlük zorluklarda umut bulmakla ilgilidir. Buna karşılık, Lizbon tarzı bu zorluklarla yüzleştiğinde teslim olmayı önerecektir. Lizbon tarzı performanslar sırasında genellikle doğaçlama içerirken Coimbra tarzı performanslardan önce sürekli olarak prova edilir.

Amalia Rodrigues ve Modern Fado

Fado türü, Rainha do Fado (Fado Kraliçesi) Amalia Rodrigues (23 Temmuz 1920 – 6 Ekim 1999) tarafından müzik dünyasına ana akım olarak getirildi. Dünya çapında Amalia olarak bilinen, tür için en önemli kişiliklerden biri ve çağdaş ve modern fado için ana ilham kaynağı oldu. Amalia, hizmetleri Monarchs ve Başkanlar tarafından talep edilen ünlü bir sanatçı haline getiren bir kişiliğe, karizmaya, olağanüstü ses tonuna ve güzelliğe sahipti. Ölümünde Amalia, Fransız hükümeti tarafından Legion d’Honneur dahil olmak üzere müziği, sahne varlığı ve hayırseverliği için 40’ın üzerinde dekorasyon ve onur aldı. Devlet cenazesi aldı ve kalıntıları Lizbon Ulusal Pantheon’unda (şeref sahibi olan tek kadın). Amalia tek elle dünya haritasına fado yerleştirdi.

21. yüzyılın başlarından ve Amalia Rodrigues’in etkisinden bu yana, bu tür müziklerde yeni bir popülerlik var. Modern fado, piyano, keman, akordeon gibi yeni enstrümanlar içeriyor. Ayrıca fado’yu diğer popüler türlerle birleştirmeye başladılar. Bu türün bazı güncel sanatçıları Madredeus, Ana Moura, Dulce Pontes ve Mariza’dır. Özellikle Mariza, Dünya Müzik kategorisinde sayısız ödül kazanan ve oldukça popüler olan David Letterman gösterisinde yer aldı.

Popüler Fado Restoranları

Lizbon’da en popüler Fado Restoranlarından (Casas do Fado) ikisini tavsiye ediyoruz: 

Casa de Linhars
Yemek: Fransız etkisi olan Portekizce
Dekorasyon: Manor House

O Faia
Gıda: Geleneksel Portekiz
Dekorasyon: Klasik tema

Geliştirici: News Feed & Yeni Haberler

Haberler, haber siteleri içinde kaybolmadan da bulunabilirler.
You can read what you like with less energy.