Kategoriler
Gündem

İngiliz Bakan Lewis: Türkiye’den alınan sağlık ekipmanı kullanılamaz halde

Türkiye’nin İngiltere’ye gönderdiği 400 bin adet kişisel koruyucu ekipmanının ülke standartlarının altında olduğu ve malzemelere el konulduğu bildirildi.

İngiliz basınına konuşan Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis Türkiye’den alınan sağlık ekipmanının tıbbi kullanıma uygun olmadığını doğruladı. Lewis, Türkiye’den alınan kişisel koruyucu ekipmanın kontrolü sırasında aradıkları standartlara uygun olmadıklarının anlaşıldığını ve bu nedenle kullanmama kararı aldıklarını belirtti.

22 Nisan tarihinde Türkiye’den ithal edilen ekipman İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bir kargo uçağıyla özel olarak acilen ülkeye taşınmıştı. Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere sağlık sistemindeki 1,6 milyon sağlık personeline kişisel koruyucu ekipmanı tedarik etmekte büyük güçlük yaşıyor.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı söz konusu ekipmanın halen Heathrow Havaalanı’nda bekletildiğini doğruladı. Hükümet kaynaklarından edinilen ve İngiliz basınına yansıyan haberlerde ekipmanın geri gönderileceği ve ödemenin iadesinin isteneceği belirtiliyor.

Geliştirici: News Feed & Yeni Haberler

Haberler, haber siteleri içinde kaybolmadan da bulunabilirler.
You can read what you like with less energy.