Kategoriler
Gündem

10 Mayıs Anneler Günü: Nasıl ortaya çıktı? Bir pazarlama ürünü mü? Kökleri nereye uzanıyor?

Euronews’den: 10 Mayıs Anneler Günü: Nasıl ortaya çıktı? Bir pazarlama ürünü mü? Kökleri nereye uzanıyor?

Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye bu sefer ilk defa el, yanak öpmeden, sarılmadan, sosyal mesafeyi gözeterek ya da teknolojinin son ürünlerinden faydalanarak ekranlardan kutlayacağı yepyeni bir ‘Anneler Günü ile karşı karşıya.

Peki bu kutlama ilk nasıl ortaya çıktı? Bir pazarlama ürünü mü? Yoksa kadın hakları mücadelesinin bir sonucu mu? Tüm bu sorulara bu özel günde yanıt bulmaya çalıştık.

Öncelikle hemen söyleyelim. Her sene yapılan birçok kutlamanın aksine ‘Anneler Günü’ bir pazarlama uzmanının bulduğu bir gün değil. Uzun bir tarihe sahip ve dünyanın farklı yerlerinde farklı tarihlerde kutlanıyor.

Kutlamanın farklı kökleri

Anneler Günü köklerini üç faklı etkinlikten alıyor.

Yunan mitolojisinde Zeus’un annesi Rhea için ilkbaharda kutlamalar yapıldığı belirtiliyor. Bunun yanında payen geleneklerine göre ilkbaharda doğanın yeniden canlanması da kutlanıyor.

Hristiyanlıkta ise Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruç yani ‘Lent’in dördüncü pazarında anneler için özel bir kutlamayı görmek mümkün.

Tüm aile halkı pazar ayinini en yakın kiliseye gitmek yerine bölgenin en önemli ve büyük katedraline giderek kutluyor. ‘Kilise Ana’ adı verilen kutlama sayesinde yılda en azından bir kere tüm aile fertlerinin bir araya gelmesi sağlanmış oluyor.

Yeni Dünya’da ise Anneler Günü’nün kaynağını kadın hareketleri oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde Julia Ward Howe 1870’de ‘Anneler Günü Açıklaması’nda bulundu ve tüm anneleri dünyada barış sağlanması için bir araya gelmeye çağırdı.

Türkiye’de ilk Anneler Günü Nene Hatun için

Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde, mayıs ayının ikinci Pazar gününün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmasına karar verildi. O yıl, yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

Nene Hatun ilk çocuğu ve sonradan doğan 2 oğlunu 1. Dünya Savaşı’nda şehit vermişti. Zatürre nedeniyle kaldırıldığı hastanede 22 Mayıs 1955’te vefat etti.

https://tr.euronews.com/2020/05/10/10-may-s-anneler-gunu-nas-l-ortaya-c-kt-bir-pazarlama-urunu-mu-kokleri-nereye-uzan-yor

Geliştirici: News Feed & Yeni Haberler

Haberler, haber siteleri içinde kaybolmadan da bulunabilirler.
You can read what you like with less energy.