Kategoriler

Gündem / Popular Feeds

abd antikor avrupa birliği bağışıklık bilim kurulu California chinese corona salgını coronavirus response coronavirüs covid 19 death dünya sağlık örgütü ease elon musk Fahrettin Koca haberler istanbul italy korona salgını koronavirüs lockdown normalleşme pandemi pandemic salgın savaş Sağlık sağlık bakanı sokağa çıkma yasağı son dakika spain spor tedavi tesla test türkiye uk usa virus WHO yasaklar yeni coronavirüs yeni koronavirüs çin

Evde ,işyerinde,kafede ve restaurantlarda

Son Blog Yazıları

 • KKTC Başbakanı açıkladı: Maraş’ı perşembe günü açıyoruz

  Euronews’den: KKTC Başbakanı açıkladı: Maraş’ı perşembe günü açıyoruz

  KKTC Maraş

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar Maraş’ın perşembe günü halkın kullanımına açılacağını duyurdu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı KKTC’ye Su Temini Töreni’nde bir konuşma yapan Tatar, 80’li ve 90’lı yıllarda defalarca masaya getirilmesine rağmen neticeye kavuşturulamayan Maraş sahillerinin perşembe gününden itibaren halkın kullanımına açılacağını belirtti.

  KKTC’nin bu kararına ilişkin yorumda bulunan Erdoğan “Maraş’ın KKTC’nin toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Maraş’ın güzel sahil şeridi halkınızın istifadesine sunma kararınızı sonuna kadar destekliyoruz. Sizi bu cesur kararınız ve dirayetli tutumunuz için şahsım, milletim adına tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Maraş neden halka kapalı?

  İkinci Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türk ordusunun kontrolü sağladığı Maraş, adayı ikiye ayıran yeşil hat üzerinde kalması nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla 1974’te boşaltıldı ve iskana kapatıldı.

  BMGK’nin aldığı 550 sayılı kararda, “Maraş’ın herhangi bir bölümüne kendi sakini dışındaki insanların yerleştirilmesi çabalarını kabul edilmez olarak niteler ve bu bölgenin BM yönetimine devredilmesi çağrısında bulunur” ifadeleri yer aldı.

  O dönemde meşhur otelleri ve sahiliyle dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasında gösterilen Maraş’ın yeniden açılması için bulunulan girişimler sonuçsuz kalmıştı. Gazimağusa şehri sınırları içinde kalan ancak girişin yasak olduğu bölge, Ada’daki taraflar arasında yapılan müzakerelerde de defalarca masaya gelmiş hatta takasta kullanılması dahi görüşülmüştü.

  46 yıldır halka kapalı olan Maraş nasıl açılacak?

  KKTC’nin Gazimağusa şehrine bağlı Maraş’ın yeniden açılması için ilk adım, geçen yıl envanter çalışmaları yapılması kararıyla atıldı.

  Geçen yıl 18 Haziran’da toplanan KKTC Bakanlar Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda Maraş’ın yeniden açılması ve bunun için uzman bir ekibin bilimsel envanter çalışması yapması kararlaştırıldı.

  KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise konuya ilişkin açıklamasında “Bizim düşüncemiz, oradaki mal ve mülklerin eski sakinlerine iade edilmesi şartıyla Maraş’ın açılmasıdır. Bu BM’nin kararına da ters düşmeyecektir. 46 yıldır malına ve mülküne gidemeyenler gidebileceklerdir. Maraş’ın açılmasından oradaki mal sahipleri memnuniyet duyacaktır.”

  KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter envanter çalışması kapsamındaki değerlendirmelerinde Lala Mustafa Paşa’nın Kıbrıs’ı fethettiğinde parasını vererek bu bölgeyi satın aldığını ve kendi adına kurulan vakfa devrettiğini açıkladı ve ada İngiliz kontrolündeyken arazilerin vakıf kanununa aykırı şekilde el değiştirdiğini vurguladı. Benter’e göre bölgenin 300 yıl vakıflara ait olduğu konusunda pek çok bilgi ve belge bulunuyor.

  https://tr.euronews.com/2020/10/06/kktc-basbakan-ac-klad-maras-persembe-gunu-ac-yoruz

 • Avrupa Komisyonu 2020 İlerleme Raporu’na göre Türkiye artık ilerlemiyor, geriliyor

  Euronews’den: Avrupa Komisyonu 2020 İlerleme Raporu’na göre Türkiye artık ilerlemiyor, geriliyor

  Avrupa Komisyonu 2020 Genişleme Paketi çerçevesinde ilerleme raporlarını yayınladı.

  2020 Türkiye Raporu’nda Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin önemli ortaklarından biri olmaya devam ettiği ancak başta gerekli reformlar, demokrasi, temel haklar, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, ifade ve basın özgürlüğü olmak üzere Türkiye’nin üyelik sürecinde bir ilerleme kaydedilmemiş olduğu aksine pek çok alanda gerileme bulunduğu belirtildi.

  Suriye ve Libya’daki gelişmelere de atıf yapan raporda AB-Türkiye ilişkilerinin de kötüye gitmiş olduğu kaydedildi.

  Akdeniz’deki sondaj faliyetlerine yönelik şimdiye kadar alınmış olan hafif yaptırım kararları hatırlatılırken 1 Ekim tarihinde Avrupa Konseyi’nin Türkiye ile yapıcı siyaset gündemi yaratma hedefi belirlediğine değinildi.

  Türkiye’nin çok sayıda mülteciyi barındırması bir kez daha övülürken bu alanda Türkiye’ye 6 milyar euro destek ayrıldığı ve bunun hali hazırda 3,8 milyar eurosunun verilmiş olduğu belirtildi. Mart 2020’de Türkiye’nin sığınmacıları kara ve deniz yoluyla AB sınırlarını aşmaya ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmeye teşvik ettiği de not edildi.

  Raporun genel mesajı ‘Türkiye’nin AB’ye üyelik şansının giderek azaldığı’ oldu.

  OHAL hiç kalkmamış gibi

  Türkiye’de demokrasinin durumunun Temmuz 2018’de kaldırılmış olan olağanüstü hal sonrası değişmediğine ve son iki yıldır demokrasi ve temel hakların ağır yaralar alarak daha da kötü bir duruma geldiğine vurgu yapıldı.

  Kuvvetler ayrılğının giderek daha fazla ortadan kalktığına değinilirken yargı bağımsızlığına olan inanç ve güvenin ciddi anlamda sarsıldığı aktarıldı. Kontrol ve denge mekanizmalarının bulunmadığı bir yerde yürütmenin kendisini sadece seçimlerde hesap vermekle sorumlu olarak gördüğü kaydedildi.

  Kurumlar bağımsızlığını yitirdi

  Siyasi kutuplaşmanın ülkede devam ettiği ve parlamentoda diyaloğu mümkünsüz kıldığı, meclisin hükümet üzerindeki denetiminin zayıf olmaya devam ettiği, Merkez Bankası’nın direk olarak Cumhurbaşkanlığına bağlanmış göründüğü ve bunun kurumların özerkliği imajını zedelediği, 2019’daki yerel seçimlerin de adil bir atmosferde gerçekleştirilmediği ifade edildi.

  Raporun geri kalanında öne çıkan maddeler şöyle:

  Kürt meselesi ve terörle mücadele

  • Güneydoğu bölgesindeki durumun endişe yaratmaya devam ediyor. 47 yerel belediyenin seçilmiş başkanlarının kayyım ile değiştirilmesi 2019 yerel seçimlerine dair tüm süreci sorgulamaya açıyor.
  • PKK AB’nin terör örgütleri listesinde yer almaya devam ediyor ve Türkiye’nin terör ile mücadele etmek doğal hakkı ancak tüm operasyonlar ve uygulamalar hukuk çerçevesinde ve insan haklarına uygun olmalı. Anti-terör önlemleri dengeli ve orantılı olmalı.
  • Var olan sorunlara ilişkin barışçıl ve kalıcı çözüm oluşturma anlamında inandırıcı herhangi bir girişim olduğu görülmedi.

  Sivil toplum

  • Sivil Toplum Kuruluşları baskı altında ve özgürce hareket edemiyor. Gezi davası ve AİHM kararına rağmen Osman Kavala’nın tutukluluğu bu alandaki gidişatı görmek açısından beilrleyici oldu. STKlar yasama sürecinden uzak tutulmaya ve bürokratik engellerle karşılaşmaya devam ediyorlar.
  • Memuriyet sistemi üzeinde yapılan değişiklikler ile devlet kurumlarının siyasileşmesi sürecinin artarak devam ettiği görülüyor.

  https://tr.euronews.com/2020/10/06/avrupa-komisyonu-2020-ilerleme-raporu-na-gore-turkiye-artik-ilerlemiyor-geriliyor

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Suriye’nin toprak bütünlüğü çözülmezse Kürt sorunu patlayabilir

  Euronews’den: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Suriye’nin toprak bütünlüğü çözülmezse Kürt sorunu patlayabilir

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin toprak bütünlüğü meselesinin çözülmediği takdirde Kürt sorununun patlayabileceğini söyledi.

  Lavrov’a göre ABD’nin Suriye’deki eylemleri, Kürt sorununda çok ciddi bir patlamaya neden olabilir.

  Bir ülkenin toprak bütünlüğüne müdahale etmenin uluslararası hukuk ihlali olduğunu savunan Lavrov, “Amerikalılar, Kürt özerkliğini destekliyor. Bu durumda mesele sadece Suriye’yle ilgili değil, Kürt sorunu ile ilgilidir, Kürt sorunu bugünleri arattıracak kadar ciddi bir patlak verebilir” diye konuştu.

  Şam yönetimi, ülkenin kuzeydoğusundaki Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgeleri kontrol eden, YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) tanımıyor.

  Esad yönetimi birkaç kez Kürt yönetimiyle sonuca ulaşamayan müzakerelerde bulunmuştu. Türkiye ise YPG’yi, PKK bir kanadını oluşturan terörist bir örgüt olarak niteliyor.

  https://tr.euronews.com/2020/10/05/rusya-d-sisleri-bakan-lavrov-suriye-nin-toprak-butunlugu-cozulmezse-kurt-sorunu-patlayabil

 • Canlı Blog: Dağlık Karabağ çatışmalarında son durum

  Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda bir hafta geride kaldı. Ağırlıklı olarak roket ve füzelerin kullanıldığı savaşta en az 230 kişi hayatını kaybetti.

  Her iki taraf da diğerinin yüzlerce tankını imha ettiğini duyurdu.

  Dağlık Karabağ, 51 askerinin daha öldürüldüğünü ve toplam kayıplarının 198’e çıktığını açıkladı. Askeri kayıplarla ilgili bilgi paylaşmayan Azerbaycan, 19 sivilin öldürüldüğünü söylüyor.

  Son olarak 7 köyün daha “Ermenistan’dan alındığını” duyuran Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ateşkes için Bakü’nün koşullarını açıkladı.

  Euronews’den: Canlı Blog: Dağlık Karabağ çatışmalarında son durum https://tr.euronews.com/2020/10/05/dagl-k-karabag-daki-cat-smalarda-bir-hafta-geride-kald-en-az-230-kisi-oldu

 • İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’da ateşkes için Bakü’nün şartlarını açıkladı

  Euronews’den: İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’da ateşkes için Bakü’nün şartlarını açıkladı

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonların durması için Bakü’nün şartlarını açıkladı.

  Aliyev, ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirerek Cebrail ilinin işgalden kurtarılışı nedeniyle halkı kutladı.

  Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü temin etmek için mücadele yürüttüğünü vurgulayan Aliyev, kurtarılan tüm şehirleri yeniden kuracaklarını, Ermeniler’in tahrip ettiği tüm camileri onaracaklarını belirtti.

  İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun operasyonları durdurması için ise şartlarını açıkladı:

  • Ermenistan ordusu topraklarımızdan çıksın.
  • (Paşinyan) Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını açıklasın.
  • Azerbaycan halkından özür dilesin ve Karabağ’ın Ermenistan toprağı olmadığını söylesin.
  • Bize Ermenistan ordusunun işgal ettiği topraklardan çekilmesinin takvimini versin

  Öte yandan Aliyev, dün Cebrail kenti ile Karhulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Çereken, Daşkesen, Horovlu, Decal, Mahmutlu ve Caferabat köylerinin Azerbaycan askerlerince kurtarıldığını bildirdi.

  https://tr.euronews.com/2020/10/05/ilham-aliyev-dagl-k-karabag-da-ateskes-icin-baku-nun-sartlar-n-ac-klad


Abone Ol